ترخینه
tarkhine

غذاهای بومی

مردم منطقه‌ی رباطمراد هم مانند بسیاری از مناطق کشور، یک سری عادات غذایی خاص دارند. برخی غذاهای محلّی که بسیار مقوّی و خوشمزه هستند. غذاهایی که از نظر ترکیب موادّ مغذّی بر بسیاری از غذاهای امروزی برتری داشته و آسیب‌های کمتری هم به بدن می‌رسانند. در ادامه‌ی مطلب به مرور برخی آن‌ها می‌پردازیم.

غذاهای بومی

غذاهای محلّی معروف رباط‌مراد عبارتند از: آش رشته، آش ترخینه، آبگوشت، آش بلغور، آش جو، آش لعابی، کشک و بادمجان، آش سیرابی، خورشت ریواس و آب دوغ خیار.

عمده موادّ اوّلیّه غذاهای محلّی فرآوردههای گیاهی بوده و بعد از آن لبنیّات و گوشت و سایر فرآوردههای دامی در درجات بعدی قرار می گیرند.

شیرینیهای بومی عبارتند از: نان شیر (فتیر)،  تاس خشک، کلوچه های محلی (آگردک: Agerdak) و ترحلوا.

شربتهای بومی شامل شربت عسل، شیرشیره، شیره ترش، سرکه شیره و سکنجبین هستند.

ترشیهای بومی، پیاز ترشی، کلم ترشی، بادمجان ترشی، ترشی لیته، خیار ترشی و خیار شور میباشند.

مرباهای بومی هم عبارتند از: مربای برگه زرد آلو، مربای سیب، مربای به، مربای پوست هندوانه، مربای کدو، مربای آلو، مربای آلبالو، شیرهی انگور و رَنگ (مربایی است که از شیره انگور همراه با حبههای انگور تهیه می‌شود.)

 

غذای ویژه مناسبت‌ها

آش بلگ (رشته)، شیربرنج، ترحلوا، پلو خورشت، آبگوشت، ماستآبه، شعله زرد، قیماق و کاچی.

در رباط‌مراد غذای ویژه روز عید نوروز ماستآبه (ماس اویه: Masowa) بود این غذا از ترکیب ماست و برنج و روغن پخته میشود و خوردن آن در روز عید شگون دارد. در هفتهی اوّل تابستان مردم رباط‌مراد به سرچشمهی باغمیر که تفرجگاهی در ۳ کیلومتری روستاست  میرفتند و در آنجا شیر بلغور میپختند.  این غذا همانطور که از نامش پیداست ترکیب خاصّی بود از بلغور و شیر گاو با طعم دهندههایی مثل زردچوبه فلفل و نمک. حلیم یکی از غذاهای نذری است که بیشتر در دههی اوّل محرّم طبخ و توزیع می‌شود. شب ۲۷ ماه مبارک رمضان (شب کشته شدن ابن ملجم) مردم رباط‌مراد آش بلگ (رشته) میپزند.

نان های بومی

نان عنصر جدایی ناپذیر بخش خوراک اهالی رباط‌مراد بوده و نان شاته، گرده، تاس خشک، فتیر، کولهمال، آرتی و اَگِردَک نانهای محلی این دهستان میباشند.

خوراکهای بومی ویژه درمان

شلّه، آش ترشی، کتهماست و برشتوک از خوراکهای محلّی رباط‌مراد میباشند که در درمان بیماریهای جسمی مورد استفاده دارند.

درباره مدیریت وبگاه

مدیریت وبگاه

شانسی

انتشار فیلم یادواره شهدای دهستان تیمره (سبکبالان۹۴)

این فیلم در دو فرمت تهیه شده است. ۱) فرمت vob و دارای منو، برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس خرید هاست
error: