صفحه اصلی اطلاعات جغرافیایی رباطمراد کجاست؟
ورودی رباطمراد
Intrance

رباطمراد کجاست؟

رباطمراد در ۱۸ کیلومتری شرق شهر خمین، حدود ۲۷ کیلومتری شمال شرقی شهر گلپایگان و حدود ۳۵ کیلومتری جنوب غربی شهر محلات می‌باشد. موقعیت جغرافیایی آن ۳۳٫۶۷۱۰ شمالی و ۵۰٫۲۶۶۹ شرقی بوده و مرکز دهستان تیمره است.

در گذشته از رباطمراد به نام‌های شهکوبه و شهکویه نیز در کتب، نقشه‌ها و تاریخچه یاد شده است.

ارتفاع منطقه حدود ۱۸۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد. رباطمراد که از توابع شهرستان خمین است بعد از این شهر، به لحاظ شهرسازی و نقشه شهری حتی از شهر قورچی‌باشی که از شهرهای تابعه شهرستان خمین است قابلیت‌های بیشتری جهت تبدیل شدن به شهر را دارا بوده و هست، امّا به دلیل مهاجرت بیش از نیمی از جمعیّت آن به شهرهای دیگر و پایتخت، جمعیّت حدّاقّلی برای تبدیل شدن به شهر را ندارد.

البته در دهه ۱۳۶۰ مصوبه‌ای مبنی بر شهر شدن رباطمراد وجود داشت، زیرا آن زمان جمعیّت روستا بیش از ۵۰۰۰ نقر بوده است، امّا به دلایل نامعلومی (؟) این مصوبه رد شده است.

بر اساس آمار سال ۱۳۹۱ جمعیّت رباطمراد بالغ بر ۲۲۰۰ نفر می‌باشد. رباطمراد یا شهکویه، مرکز دهستان تیمره است، دهستانی که جنوبی‌ترین دهستان استان مرکزی بوده و روی خط مرزی استان اصفهان قرار دارد.

کشاورزی رباط‌مراد که در دشتی وسیع و حاصل‌خیز است غالباً آبی و مقدار کمی نیز به صورت دیم بوده و از اهمّیّت خاصّی برخوردار است، هر چند خشک‌سالی‌های چند سال اخیر آن را از رونق انداخته است.

بخش‌های مختلف صنایع، معادن، کشاورزی، دام‌داری و تعاونی نیز در این منطقه وجود دارد. سنگ‌نگاره‌های تیمره، غار پیرعلی‌‌اکبر، سرچشمه‌ی باغ‌میر، قربک، دمآب، تخمه و چای، خاک سرخ،  کبوترخانه‌های منطقه، کاریز شوره و دیگر کاریزها، مهم‌ترین و معروف‌‌ترین مکان‌های دیدنی و گردشگری رباط‌مراد را تشکیل می‌دهند.

رودخانه‌های خشک، رباط‌مراد و سرشاخه‌های قم‌رود از مهم‌‌ترین رودهای این منطقه‌اند. آب و هوای این منطقه، معتدل و خشک است. تابستان‌های نسبتاً گرم و خشک و زمستان‌های نسبتاً سرد و طولانی از ویژگی‌های این منطقه است.

از اقلام صادراتی منطقه می‌توان انواع قالی و قالیچه، شیر گاوداریهای سنّتی و صنعتی که تحویل تعاونی دام‌داران رباط‌مراد و حومه می‌گردد، مرغ گوشتی، عسل، گندم، جو، علوفه (یونجه)، چغندرقند، سیب زمینی، پیاز و انگور را نام برد.

درباره مدیریت وبگاه

مدیریت وبگاه

شانسی

کوه الوند در جنوب رباط‌مراد

مرز جغرافیایی دهستان تیمره و منطقه رباط‌مراد

دهستان تیمره و منطقه‌ی رباطمراد، دشتی بزرگ و پهناور است که درناحیه‌ای کوهستانی قرار گرفته و …

۴ پیام‌ها

 1. Avatar

  بسیار عالی

 2. Avatar

  سلام و عرض ادب
  عالی بود
  با تشکر مهدی دالائی

 3. Avatar

  باسلام خدمت شما عزیزان.بسیار بسیار عالی و زیباست که افرادی چون شما سرزمین مادری رو معرفی و تبلیغ میکنن.کارتون زیبا و دوست داشتنی است و امیدوارم همیشه سربلند و پیروز باشید.من دلم برای لحظه ای در کنار وطن بودن پر میزند و خداکند برسد روزی که برای همیشه در آغوش این مادر آروم بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس خرید هاست
error: