خانه / چهره‌ها / کدخدا مهدی
دوران سربازی شادروان مشهدی محمدمهدی محمدی
نفر اول از سمت راست،شادروان مشهدی محمدمهدی محمدی فرستنده عکس: آقای محمدرضا محمدی

کدخدا مهدی

کدخدا مشتی آقا مهدی
فرستنده عکس: آقای مهرداد محمدی

شادروان مشهدی محمّدمهدی محمّدی فرزند حاج اسداله(۱۲۹۷-۱۳۵۸ خورشیدی)، دهبان دهه‌های سی و چهل رباط‌مراد و از شخصیت‌های محبوب، تلاش‌گر و با نفوذ سالهای دور رباط‌مراد می‌باشند. آن بزرگوار در فرمانداری، ژاندارمری، ثبت احوال و اسناد و سایر دستگاه‌های شهرستان از اعتماد و شخصیت محترمی برخوردار بودند. قبل از اصلاحات اراضی، نماینده مالکین بود و پیگیری‌های زیادی در ترغیب کشاورزان به کاشت درختان و قلمستان‌ها نمود.

ایشان با تکیه بر نظر مثبت مردم، محبودبیت خاص و عام و پشتیبانی اهالی توانست خدمات خوبی را در دوران دهبانی خود که چیزی شبیه به دهیاری اکنون و البته با اختیاراتی متفاوت بود انجام دهد. برخی از اقدامات که در زمان آن زنده‌یاد و با تلاش و پیگیری‌های ایشان انجام شد:

۱) تغییر سوخت حمام‌ها از هیزم به فر و نفت گاز

۲) بستن بند میان‌رودان

۳) واگذاری عادلانه سیصد قطعه زمین چهارصد متری پس از سیل سال ۱۳۳۷

۴) ساخت مسجد جامع فعلی

۵) بانی و مؤسس شرکت تعاونی روستایی (تا چند سال در منزل شخصی و با خدمت‌گزاری رایگان خودشان)

۶) تأسیس مهد کودک و خانه فرهنگ روستا

۷) تأسیس درمانگاه و فعالیت آن به طوری که حتی از شهرستان‌های اطراف هم مراجعه‌کننده داشت.

۸) تأسیس مرکز پست رباط‌مراد

۹) ساخت حمام جدید

۱۰) مؤسس آرامستان فعلی رباط‌مراد(بنا به وصیت خودشان، نخستین شخصی بودند که در این آرامستان به خاک سپرده شدند.)

افتتاح مرکز پست رباط‌مراد
افتتاح مرکز پست رباط‌مراد نفر چهارم از سمت چپ، شادروان مشهدی محمدمهدی محمدی فرستنده تصویر: آقای مهدی مدنی

افتتاح درمانگاه رباط‌مراد
افتتاح درمانگاه رباط‌مراد نفر اول از سمت چپ: کدخدا مهدی فرستنده عکس: آقای مهدی مدنی

آرامگاه کدخدا مهدی
آرامگاه کدخدا مهدی، نخستین قبر در آرامستان فعلی رباط‌مراد که به وصیت ایشان ایجاد شد.(روان شاد باد و آمرزیده)

 

درباره @abinmehr

4 دیدگاه‌ها

 1. سلام بر مدیر و مسول محترم و زحمت کش وبگاه که با پیدا کردن و انتشار عکس ها و مطالب قدیمی خاطرات انهارا برای ما زنده میکند من متولد سال ۱۳۲۴ در میانرودان هستم ودر سال ۱۳۳۹ بقول معروف تصدیق کلاس ۶ را از دبستان انوری شهکوبه گرفتم و بعضی از هم کلاسی ها که یادم هست کریم و اسماعیل محمدی دو برادر دو قلوی غیر شبیه به همدیگر و عزت اله حیدری و علی محمدی ( از بچه های حاج ملاعلی) بودند من کدخدا مهدی مشهور به ( مشدی اقا میدی )را میشناختم و قیافه اش را که معمولا سوار بر دوچرخه اینطرف و آنطرف میرفت میرفت در ذهن دارم خدا رحمتش کند انسان خوشنامی بود ولی در همان سال ها میانرودان خودش کدخدای جداگانه داشت بنام ( کدخدا مد اسماعیل ) که در نوع خود دیکتاتوری بود ( خدا اوراهم رحمت کند )و من فکر میکنم بند میانرودان با همت و پیگیری او ساخته شد چون همان موقع خود رباط مراد بند خاکی یا گلی داشت البته ما در سال ۱۳۳۷ از میانرودان به یمن مهاجرت کردیم و شدیم رعیت حاج علی اکبر محمودی والسلام

  • درود بر شما
   جناب آقای محمدی ضمن سپاس از نظر شما، مطالب درج شده در خدمات مرحوم مشهدی آقای مهدی، توسط فرزند ایشان آقای تقی محمدی برای ما ارسال شده است. لذا موردی که شما خاطرنشان فرمودید را تحقیق بیشتری خواهم نمود و نتیجه را در همین دیدگاه به عرض خواهم رساند.
   سپاس از شما

 2. سلام در مورد این که تلگرام فیلتر میشه وشما پیشنهاد سایت رباط مراد رو میدن ب نظرم خیلی مطلوب نیست. بهتر نیست در سروش و… کانال زده بشه برای رباطمراد

  • درود و سپاس از شما بازدیدکننده گرامی!
   شوربختانه هنوز پیام‌رسان کامل، پرسرعت و مناسبی در میان پیام‌رسان‌های داخلی پیدا نکرده‌ایم، بدیهی است در صورتی که روزی بخواهیم از تلگرام کوچ نماییم بر اساس یک نظرسنجی، پیام‌رسان مناسب را انتخاب خواهیم نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس خرید هاست