خانه / چهره‌ها / سبکبالان / شهید رحمت‌اله هاشمی
شهید رحمت‌اله هاشمی
شهید رحمت‌اله هاشمی

شهید رحمت‌اله هاشمی

نام: رحمت‌اله

نام خانوادگی: هاشمی

نام پدر: علی

محل تولد: رباطمراد

تاریخ تولد: ۱۳۳۵/۳/۹

تاریخ شهادت: ۱۳۶۱/۸/۲۵

محل شهادت: مهران

شیوه شهادت: درگیری مستقیم با دشمن

محل تدفین: رباطمراد

شهید رحمت‌اله هاشمی

زندگی‌نامه شهید رحمت‌اله هاشمی

خلاصه ای از زندگی نامه شهید رحمت اله هاشمی
شهیدی که سراسر زندگی پربارش را فدای انقلاب و اسلام کرد و در این راه هیچ شکی و تردیدی به دل راه نداد و هیچ خسته نشد و در روح بلندش ضعف راه نیافت که مصداق جمله امام بزرگوارمان که فرمود «ما مرد جنگیم» بود که به حق پاسدار راستین و خالص و فداکار و بزرگ برای اسلام و قرآن بود. روستای رباطمراد از توابع خمین زادگاهش بود.

پاسدار شهید رحمت اله هاشمی در سال ۱۳۳۵ چشم به جهان گشود. ولادتش پدر و مادر مؤمنش را خرسند ساخت. تحصیلات ابتدایی را در همان رباط مراد گذراند و به علت فقر مادی و نبودن کار در روستا به تهران رفت به کار مشغول شد تا زندگی را در کوره تلاش و تحرک بارورتر سازد.

از همان زمان کودکی با قرآن انس زیادی گرفت برای تأمین درآمد خانواده‌اش کار می‌کرد و در اوقات فراغتش با قرآن مفاتیح و نهج البلاغه و کتابهای مذهبی خودش را سرگرم می‌کرد. سالها همچنان می گذشت تا آن که طلابه‌های انقلاب اسلامی در افق فعالیتهای پنهان و آشکار امت آگاه جلوه‌گر شد.

برای آگاه شدن مردم روستاها او به رباط مراد برگشت و در این راه با دیگر هم‌رزمانش به پخش اعلامیه و نوارهای بنیانگذار انقلاب حضرت امام (ره) پرداخت به بهانه کار به محلات می‌رفت و در همان جا به پخش اعلامیه و نوار می‌پرداخت و در این راه هم چند بار دستگیر شد تا انقلاب به پیروزی رسید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی وقتی که منافقین کوردل به کردستان حمله کردند او با دیگر هم‌رزمانش برای دفاع از حریم انقلاب و حرمت اسلام به کردستان اعزام شده. وقتی که از کردستان برگشت برای این که بهتر بتواند به انقلاب و اسلام و مردم خدمت کند در سنگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شروع به فعالیت کرد. روح مذهبی او علاقه‌اش را به امام می‌افزود. همواره خواهران و برادران خود را به ارتباط مستحکم‌تر با خدا از طریق نماز دعوت می‌کرد و به مطالعه کتابهای سودمند دینی تشویق می‌نمود و خودش نیز در طول زندگی‌اش هیچ‌گاه نماز شبش ترک نمی‌شد و تا پاسی از شب با خدای خود راز و نیاز می‌کرد.

از اوایل شروع جنگ به جبهه‌ها شتافت و پس از انجام مأموریتهای محوله به خمین بازگشت و در واحد بسیج به آموزش نظامی مردم در روستاهای مختلف پرداخت تا امت حزب‌اله را مدافعانی دلیر از سنگرهای انقلاب بسازد و دستشان را با سلاح و دلشان را با ایمان آشنا کند. در انجام مأموریتهای محوله باز هم به جبهه رفت و در مرحله چهارم عملیات محرم پس از نبردی دلیرانه در تاریخ ۱۳۶۱/۹/۱ به شهادت رسید و جنازه مطهرش پس از ۱۵ سال پاسداری از منطقه عین خوش در تاریخ ۱۳۷۷/۶/۱۵ به وطن بازگشت.

روحش شاد


بخشی از وصیت‌نامه شهید

تقاضا می‌کنم این وصیت‌نامه را به خانه برسانید.
ان الله اشتری من المومنین انفسهم بان لهم الجنه یقاتلون فی سبیل الله فیقتلون و یقتلون … و ذلک انفسهم هو الفوز العظیم (توبه آیه ۱۱۱)
همانا خداوند جان و مال مؤمنین را به بهای بهشت از ایشان خریداری نموده که در راه خدا جهاد می‌کنند پس می‌کشند و خود کشته می‌شوند و این خود سعادت و پیروزی عظیمی است.
اکنون که شهدای انقلاب اسلامی ایران با خون سرخ خود تاریخ اسلام و انقلاب را ورق می‌زنند و در عمل با خون خود خط اسلام و خط امام را ثابت می‌کنند، دیگر جایی برای صحبت یا چیزی روی کاغذ نوشتن باقی نگذاشته‌اند اما بر حسب وظیفه مسلمانی و مقلد مرجع و ولایت فقیه بودن که در رساله می‌فرماید وصیت‌نامه بر هر فرد مسلمان مستحب است این وصیت‌نامه را می‌نویسم.

اکنون که انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام عزیزمان می‌رود تا زمینه‌ساز ظهور امام مهدی‌(ع) قرارگیرد و ریشه ظالمین و ستمگران را از بیخ و بن می‌کند بر تک تک شما برادران و خواهران مسلمان که انتظار فرج آقا امام زمان‌(ع) را دارید لازم است که از این انقلاب خونبارمان و ولایت فقیه و روحانیت متعهد و مسئول که راهنمای این انقلاب هستند با تمام وجود پاسداری کنید که اگر نکنید پیش خداوند متعال و خون شهدا مسئول هستید. انشاءا… که خداوند متعال به همه شما توفیق خدمت به اسلام را عنایت فرماید. والسلام.

خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگهدار.
اللهم ارزقنا توفیق شهاده فی لبیک . ۱۳۶۱/۱/۲۴ رحمت اله هاشمی

درباره @abinmehr

دوباره بررسی نمایید

شهید علی‌رضا خیری

شهید علی‌رضا خیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس خرید هاست