خانه / چهره‌ها / سبکبالان / شهید اکبر ختایی
شهید اکبر ختایی
شهید اکبر ختایی

شهید اکبر ختایی

نام: اکبر

نام خانوادگی: ختایی

نام پدر: محمدابراهیم

محل تولد: رباطمراد

تاریخ تولد: ۱۳۴۰/۴/۱۲

تاریخ شهادت: ۱۳۵۹/۱۲/۲۲

محل شهادت: آبادان

شیوه شهادت: درگیری مستقیم با عراقی‌ها

محل تدفین: رباطمراد

AkbarKhatayi_03

بخش‌هایی از نامه‌های شهید ختایی خطاب به پدر و مادرش


بسم الله الرحمن الرحیم

سلام بر پدر و مادر مهربانم . سلام بر برادران و خواهران . سلام بر تمامی جوانانی که در امور خیریه ده خصوصاً کتابخانه مشغول فداکاریند . خداوند کارهایشان را مورد قبول خود قرار دهد به شما و تمامی جوانان که اشاره شد توصیه برادرانه می کنم که هرگز کاری را برای خود و یا در جهت رضاو خوشحالی کسی انجام ندهید . چرا که همگی چیزی از خود نداریم بلکه موجودی جدا شده از اوئیم پس برای او هم باید کار کنیم .
موفق باشید .
و شما پدر و مادر م هرگز مپندارید که کاری بزرگ انجام داده اید مبادا چنین فکری کنید و عکس العملهایی در برابر چنین فکری از شما سر بزند واگر چنین کاری کردید و یا حالتی نگران کننده برای برادران و خواهران ده به خود بگیرید که این برادران و خواهران احساس ناتوانی و ناراحتی در شما کنند وخدای ناکرده دلسرد و ناراحت شوند شما اگر این کاری را که می‌گویم انجام ندهید خدا از شما نخواهد گذشت . و آن این که شما باید همیشه در بین برادران و خواهران ده خندان و خوشحال باشید شما باید خنده تان و گفتار دل گرم کننده تان باعث دگرگونی در دل برادران و خواهران ده بوجود آورید باید شما با خوشحالیتان انقلاب کنید نه فقط شما بلکه کلیه قوم و خویشان چنین کاری را بکنید. خلاصه کاری کنید که باعث ترویج اسلام باشد.

پدر جان می‌خواهم باز مثل همیشه یک سری حرفها را باهم بزنیم . اگر شما از هرکسی بپرسید که آیا قیامتی هست البته از مسلمانان می‌گوید «بله» و قیامت را بعنوان یک اصل از اصول دین خودش می‌داند این را می گویند اقرار اماآنچه مهم است عمل و ایمان داشتن به آنچه اقرار میشود است اگر در انسان به آن روز ایمان پیدا شود ایمانی همراه با یقین که انسان احساس کند که صد در صد این روز خواهد آمد در آن وقت است که این ایمان و یقین محرکی میشود برای او که تمام کارهایش را برای خدا انجام دهد چرا که از خدا خوف ترس پیدا خواهد کرد و در واقع آنچه را که دارد از خدا میداند که خداست که اینها را به او داده است و هرچه را که در راه خدا بدهد با خوشحالی و رضایت خواهد داد چرا که میداند که خودش که چیزی ندارد.

در اسلام گذشتن از املاک و اموال فردی در راه خدا از حسنات است خدا بزرگتری چیزی را که یک مؤمن و مسلمان میتواند در راه خدا بدهد جان می‌داند اگر باز هم درست حسنات کنیم می‌بینیم که این جان هم از ما نیست اگر بود که مردم دیگر نمی‌مردند و همیشه زنده می‌ماندند اما این را بعنوان یک نعمت پروردگار دراختیار ما گذارده است هرموقع که بخواهد می‌گیرد. پس چه بهتر که ماخود آن را تحویل دهیم پس پدر جان و مادرجان اگر شما این را قبول دارید پس چرا ناراحت می‌شوید من فکر می‌کنم که اگر هراندازه که ناراحت بشوید از ارزشش کم می‌شود یا ما باید قبول کنیم که به آن روز یقین نداریم یا باید چیزی را که در راه خدا می‌دهیم با رضایت و خوشحالی بدهیم و هرگز خم به ابرو نیاوریم چه رسد به آن که این چیز هنوز تحویل خدا داده نشد فقط چندماهی است از شما دور شده.

اکبر ختایی،‌ ۱۳۵۹/۱۲/۱۶


وصییت‌نامه شهید

“فذکّر ان نفعت الذکری”

پس تذکر بده که از تذکر دهی سودمند خواهد بود.

“ایحسب ان لن یقدر علیه احد ایحسب ان لم یره احد”

به خدا چنان معرفت پیدا کنید که گوئی او را با تمام وجودتان حس می‌کنید چنان در خدا حلول کنید که گوئی او را می‌بینید و با او زندگی می‌کنید. خدا را همیشه چنان درک کنید که این موضوع برایتان چنان شود که یک قادری و توانائی و ناظری شما را و حرکات و گفتار و رفتارتان را می‌بیند.

وقتی خدا برایتان به حدی آشکار شود که او را ببینید آنگاه دیگر انحراف پیدا نخواهید کرد آنگاه دیگر محرک کارهایتان و تحرکاتتان جدا خواهد شد و قلبهایتان نرم و جلا خواهد گرفت. نماز خواندن چنان برایتان شیرین می‌شود که چیزی دیگر برای مقیاس با آن پیدا نخواهید کرد. اندیشه‌هایتان چنان آماده پذیرش دقایق خواهد شد که سخت‌ترین موضوعات و مسایل را به آسانی قبول و درک خواهید نمود. در بینتان چنان وحدتی به وجود خواهد آمد که گوئی با هم ولایت پیدا کرده‌اند و تمام این‌ها و هزاران نعمت دیگر را فقط در قرآن به دست خواهید آورد در قرآن انسان چنان خدا را حس می‌کند که در مقابل عظمتش ذره‌ای بیش نخواهد شد آیات بالا برای من بهترین دلیل و نشانه است.
هرگز همدیگر را بدون پیشوند برادر صدا نزنید این کلمه به قدری بزرگ و پرمعناست که حساب ندارد. کلمه برادر کلید تمام آشتی‌هاست هرگاه با هم اختلافی پیدا کردید پیش دستی کنید و همدیگر را به لفظ برادر صدا بزنید، حتی اگر فقط به لفظ و زبان باشد این کلمه پشت دشمنان را می‌شکند و نقشه های آنها را برهم خواهد زد. سعی کنید در امور مادی مخصوصاً همدیگر را برهم ترجیح دهید تا روابطتان نیکو شود.

“فکیف کان عذابی و نذر”

پروردگار عالم زمانی عذاب دنیوی خودش را فرو می فرستد که گروهی کفران نعمت بزرگترین نعمتش را کنند قرآن کریم می فرماید:بزرگترین نعمت الهی هدایت الهی است هرگاه هدایت الهی برگروهی فرو فرستاده شود و آن گروه پشت به آن نمائیدورو برگردانند و یانه گوشهایشان را بگیرند و به هر نحوی کفران این نعمت کنند عذاب دنیوی الهی بر عذاب اخروی نازل خواهد شد.هم اکنون هم هدایت الهی بر تمام عالم عرضه شده و آن امام است.مواظب باشید کاری نکنید که کفران شود سعی کنید به نحو احسن از این نعمت استفاده کنید و اگر نه عذاب الهی بر شما نازل خواهد شد .همان گونه که بر قوم نوح و عاد و ثمود و غیره نازل شد .پروردگار عالم ملت ایران را و تمام ملتهای دیگر را در امتحان سخت قرارداده است.از جان و مال و فرزند و هردو که دارید در این راه در جهت رضای خدابه ما بگذارید تا نصرت الهی بر شماو ملت به پا خاسته مان فرودآید.اوامرش را اطاعت کنید او را حتی در سخت ترین مراحل انقلاب یاری نمائید.آن روزی که انقلاب از حرکت بازنایستد آن روز روز مرگ ماست آن روز روز متحمل شدن عذاب الهی است مبادا روزی فرا رسد مضمون آیه ی بالا بر شما تعلق گیرد.خداوند ما را در این راه یاری فرماید و ما را تأیید فرماید.خداوند در این راه شهادت را روزی ما گرداند.خداوند به رهبرمان طول عمر عطا فرماید.

“اللهم ارزقنی شهاده فی سبیلک”
اکبر ختائی ۱۳۵۹/۹/۲۴

درباره @abinmehr

دوباره بررسی نمایید

شهید علی‌رضا خیری

شهید علی‌رضا خیری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس خرید هاست